Disig

Máme jasnú víziu do budúcnosti

Rok 2021 bol rokom riešení na elektronické podpisovanie

31. decembra 2021

novinka_2021

Ako špecialisti na elektronický podpis a enterprise riešenia sme zhodnotili, že rok 2021 priniesol aj vďaka pretrvávajúcej pandémii väčšiu odvahu v zavádzaní riešení na elektronické podpisovanie. Týkalo sa to finančného sektora, teda bánk a poisťovní, ale aj energetiky, či stavebníctva. Celkovo tento počet vzrástol o stovky nových záujemcov oproti obdobiu pred pandémiou.

Sme radi, že mnohé z firiem si uvedomili, že manažované riadenie e-dokumentov môže byť riešením, s ktorým si ľahšie udržia kontakt so svojimi klientami a obchodnými partnermi. Okrem toho s ním dokážu znížiť svoje náklady na papier, tlač, poštu a kuriérov, ale najmä na spracovanie a digitalizáciu papierových dokumentov. Nezanedbateľné je aj zníženie počtu stratených papierových zmlúv.

V roku 2021 narástol aj záujem o nadstavbu nad tzv. klasickými „podpisovačmi“. V praxi to znamená, že klienti boli naklonení portálovým riešeniam, medzi ktoré patrí napríklad Disig Enterprise Signer. Tento produkt pre vyvinuli pre elektronické podpisovanie dokumentov medzi partnermi, ktorí si v ňom vedia riadiť tok e-dokumentov a sledovať ich aktuálny stav. Medzi ďalšie často implementované riešenia patril aj archív pre dlhodobú overiteľnosť elektronických podpisov a zachovanie integrity dokumentov.

Čo sa týka elektronického podpisovania v mobilnej aplikácii, to sa na Slovensku ešte len rozbieha. Do konca novembra 2021 bolo vydaných viac ako 1000 certifikátov pre elektronický podpis do mobilných zariadení.