Disig

Máme jasnú víziu do budúcnosti

Prvé elektronické voľby na Slovensku

28. mája 2009

whiteboard-849808_1920

V Prešove sa už v pondelok 1. júna uskutočnia prvé elektronické voľby na Slovensku. Študenti z vybraných škôl dostanú v simulovaných voľbách do Európskeho parlamentu možnosť vyjadriť svoj hlas a ukázať, že budúcnosť Európskej únie je ukrytá v mladej generácii, a že moderné e-voľby prostredníctvom internetu môžu zvýšiť záujem o veci verejné.

Možnosť elektronického hlasovania v rovnej volebnej súťaži je doslova na dosah. Svoje o tom vedia napríklad študenti prešovských stredných škôl, ktorí sa zúčastnia simulovaných e-volieb do Európskeho parlamentu. Dňa 1. júna 2009 si v praxi vyskúšajú výhody a praktickosť elektronického podpisu. Prostredníctvom špeciálneho hlasovacieho programu si vyberú svojich poslancov z kandidujúcich strán do Európskeho parlamentu. Dnes o tom na tlačovej besede informoval podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, vedomostnú spoločnosť, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.

„Tento projekt vnímam ako prvý dotyk mladých ľudí s blízkou budúcnosťou. Verím, že vďaka Operačnému programu informatizácia spoločnosti budeme môcť čoskoro z pohodlia domova voliť, vyberať politikov a vybavovať svoje záležitosti na úradoch,“ uviedol vicepremiér Dušan Čaplovič.

Podľa neho informačno-komunikačné technológie šetria čas i energiu a pritom garantujú pohodlie aj luxus. Od dnešného dňa, prostredníctvom Mládežníckeho parlamentu Prešova, získavajú prešovskí stredoškoláci elektronické karty pre účasť v e-voľbách. Po registrácii sa bude môcť viac ako 500 študentov zúčastniť v pondelok 1. júna 2009 simulovaných volieb do Európskeho parlamentu.„Na moderné eurovoľby sme nasadili desiatku našich dobrovoľníkov. Veľká časť dnešných tínedžerov má minimálne taký rozhľad ako dospelí. Preto chceme rozhodovať o našej budúcnosti. Dnes skúšame len simulované voľby, ale dúfame, že už čoskoro sa rozhodovanie cez internet stane samozrejmosťou,“ poznamenal podpredseda Mládežníckeho parlamentu Prešova Marek Plavčan. Luboš Batěk, špecialista na informačnú bezpečnosť zo spoločnosti Disig, ktorá simulované voľby po technickej stránke zabezpečila, v súvislosti s takýmto spôsobom hlasovania hovorí: „Aj pre tieto voľby musí byť zachovaná rovnosť hlasov a tajnosť hlasovania. Ako voličský preukaz tentoraz poslúži čipová karta, o pár rokov to už bude občiansky preukaz. Proti zneužitiu je chránená PIN-om, ktorý si volič vyberie pri registrácii. Na kartu sa následne nahrá elektronický certifikát Disig. Potom už stačí len správne kliknutie v deň volieb.“ Hlasuje sa výberom politickej strany a najviac dvoch kandidátov na obrazovke počítača pomocou špeciálneho programu. „Keďže hlasy nepočíta človek ale počítač, volebné výsledky budú dostupné okamžite po uzatvorení volebných miestností,“ dodáva doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD, riaditeľ Ústavu informatiky z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá softvér vytvorila.

Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič vyjadril presvedčenie, že prešovský projekt „Moderné európske voľby“ pomôže zvýšiť záujem voličov o ich účasť v európskych voľbách. „Mladí Prešovčania prvý júnový deň preukážu záujem o voľby. Verím, že aj touto formou budú motivovať hlavne svojich rodičov k tomu, aby v sobotu 6. júna išli voliť, pretože budúcnosť Únie je nielen o riešení súčasných problémov spojených s dopadmi globálnej finančnej krízy, ale aj o projektoch smerujúcich k modernej, vzdelanej a zelenej Európe“, apeloval vicepremiér Dušan Čaplovič.