Disig

Máme jasnú víziu do budúcnosti

Výmena elektronických občianskych preukazov (eID)

2. novembra 2022

eid_infineon

Na základe viacerých otázok ohľadom výmeny slovenských elektronických občianskych preukazov (eID) vydaných pred 21.6.2021, by sme radi informovali ich držiteľov o ďalšom postupe v súvislosti s ich používaním.

Pokiaľ patríte medzi skupinu občanov, ktorá má na eID vydaný kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis a používa ho napríklad na podpisovanie žiadostí kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) na slovensko.sk, komerčných zmlúv, či iných e-dokumentov rôzneho charakteru, pridávame vám naše odporúčania.

Odporúčanie č.1: Ak chcete svoj KEP používať aj po 31.12.2022, je potrebné si svoj občiansky preukaz vymeniť. Následne si na neho pomocou služby vzdialeného vydávania vydáte nový kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis.

Odporúčanie č.2: Pokiaľ si nechcete meniť svoj občiansky preukaz, tak o vydanie kvalifikovaného certifikátu pre elektronický podpis môžete požiadať na ktorejkoľvek našej pobočke.

Občiansky preukaz (eID) nemusíte meniť, ak ho používate ako fyzický identifikačný doklad, alebo iba na prihlásenie sa do elektronickej schránky na www.slovensko.sk (kvalifikovaný certifikát na eID nemáte vydaný).